SVE ŠTO TREBA DA ZNATE O IDEALNOM SKLEKU
Razlog zbog koga ćemo se u ovom tekstu baviti sklekovima, uopšte nije slučajan. Sklek predstavlja jednu od osnovnih vežbi koja spada u grupu onih koje izvodimo sa sopstvenom težinom. Postoji mnogo varijacija u načinu izvođenja skleka, i zato je izuzetno važno da znate cilj zbog koga ih izvodite, jer ćete samo tako moći da aktivirate mišićne grupe na koje želite da izvršite uticaj.
Da bismo vam olakšali ovaj zadatak, objasnićemo vam dva osnovna tipa – uski sklek i široki sklek.
Široki sklek
Ovaj sklek idealan je za one koji žele podstaknuti razvoj grudnih mišića.
U širokom skleku, tačke oslonca su dlanovi i nožni prsti, ruke su u položaju malo šire od ramena, pozicionirane direktno ispod ramena, karlica je uvučena, telo je u pravoj liniji a glava se nalazi u produžetku kičmenog stuba. Kada smo zauzeli ovakav početni položaj, potrebno je da vršimo fleksiju u zglobu lakta i približavamo grudi ka podu zaustavljajući ih na par centimetara od podloge. Nakon toga, odgurujemo se od podlogu, vršeći ekstenziju u zglobu lakta i vraćamo se u početni položaj. Na ovaj način, uradili smo jedan ceo krug, što se računa kao jedan urađeni sklek. Disanje prilikom izvođenja je vrlo bitno – kada se spuštamo tada vršimo udah, a kada se odgurujemo vršimo izdah.
Uski sklek
Uski sklek se preporučuje onima koji žele da utiču na mišiće ruku.
Pokret je identičan širokom skleku, sa razlikom u širini položaja ruku i pravcu laktova. Kod uskog skleka, šake su u širini i direktno ispod ramena, dok je pozicija ostalih delova tela ista kao i kod širokog skleka. Prilikom spuštanja u donju poziciju, kao i prilikom vraćanja u početnu, laktovi sve vreme ostaju usko uz telo.
Kako sklekovi utiču na naše telo?
Mišići koji su primarno uključeni u prilikom izvođenja skleka su veliki grudni mišić (m. pectoralis major) i troglavi mišić nadlakta (m. triceps brachii). Naravno, pored ovih mišića uključeni su i mnogi drugi bez kojih bi bilo nemoguće izvesti ovu vežbu, kao što su mišići jezgra (core), mišići ramena koji vrše stabilizaciju, pa čak i mišići nogu koji moraju biti zategnuti kako bi se održavao pravilan položaj tela. Kod širokog skleka dominantan je grudni mišić, a kod uskog troglavi mišić nadlakta.
Nijedan uspeh ne postiže se preko noći! Za vidljive rezultate, sklekove je neophodno raditi redovno, pri čemu se mora voditi računa o ravnomernom izvođenju njihovih varijacija, kako bi se stimulisale što raznovrsnije mišićne grupe.
Kako da poboljšam učinak vežbi?
Sasvim je razumljivo da vaše dnevne obaveze diktiraju tempo kojim ste u mogućnosti da samostalno izvodite vežbe. Svesni ovih problema, u našem studiju MaxifitNS, koristimo najsavremeniju X Body tehnologiju zasnovanu na proincipu elektromišićne stimulacije (EMS), zahvaljujući čemu se ostvaruje dodatno i apsolutno bezbedno opterećenje koje istovremeno pokriva sve vaše mišićne grupe.
Zahvaljujući tome, štedite dragoceno vreme i poboljšavate rezultate jer svi vaši mišići podjednako rade. Konkretno, kada govorimo o sklekovima, bez obzira da li radimo uske ili široke, u obe varijante će biti uključene i grudi i triceps, a samim tim će benefiti i učinak vežbe biti mnogo bolji.
Stojimo vam na raspolaganju za sva pitanja. Slobodno nas kontaktirajte i zakažite probni trening, biće nam više nego drago da vas upoznamo i pomognemo da ostvarite vaše lične ciljeve! Očekujemo vas na treningu da zajedno uradimo što više sklekova!
No Comments